Vuosikokous Krapihovissa lauantaina 11.3.

22.2.2023

Hämeen-Uudenmaan Journalistien vuosikokous pidetään Krapihovissa (Rantatie 2, 04310 TUUSULA) lauantaina 11. maaliskuuta kello 13 alkaen. Sääntömääräiset asiat. Journalistiliitosta paikalla liiton puheenjohtaja Hanne Aho. Kokouksen jälkeen HUJ tarjoaa kokousvieraille buffet-aterian samassa paikassa kello 14 alkaen. Ruokailua varten sitovat ilmoittautumiset viimeistään torstain 2.3. aikana: huj@saunalahti.fi

Puheenjohtaja vaihtuu

Olen ilmoittanut Hämeen-Uudenmaan Journalistit -yhdistyksen hallitukselle, että en ole enää käytettävissä yhdistyksen puheenjohtajaksi. HUJ:n vuosikokous valitsee ensi lauantaina 11. maaliskuuta kaksivuotiskaudeksi uuden puheenjohtajan yhdistykselle.

Työikäni on tulossa täyteen. Minulla on mahdollisuus jäädä normaalille työeläkkeelle vajaan vuoden kuluttua. Journalistiyhdistyksen puheenjohtajan tehtävät ja ay-toiminta eivät ole eläkepuuhaa.

Kiitokset vuosista hienojen ihmisten kanssa!

Olen itse osin vastuussa siitä, että jatkoin puheenjohtajana liian pitkään eikä puheenjohtajaksi ajoissa valittu minua nuorempaa journalistia. Luonnollinen uudistuminen oli liian hidasta. Korona oli viime vuosina syy siihen, etten katsonut voivani yhtäkkiä jättää luottamustehtävää.

Koronan jälkeen on mietittävä uudelleen, mitä HUJ tekee ja ketkä sitä vetävät. On pakko tehdä uusia valintoja.

Jäsenistö pitää journalistiliittoa ja sen toimintaa tärkeänä. Järjestö koostuu jäsenistä ja jäsenyhdistyksistä. Jäsenet ovat viime kädessä vastuussa siitä, että heidän asioitaan hoidetaan ja heitä edustetaan hyvin.

Eräät journalistiliiton yhdistykset ovat olleet samassa tilanteessa kuin HUJ nyt. On ollut pakko tehdä sukupolven vaihdos ja saada uudet jäsenet vetämään yhdistystä. On ehkä mietittävä, mikä yhdistyksen rooli on.

Tulkaa siis Tuusulan Krapihoviin ensi lauantaina.

 

Arno Juutilainen

Puheenjohtaja vaihtuu

Olen ilmoittanut Hämeen-Uudenmaan Journalistit -yhdistyksen hallitukselle, että en ole enää käytettävissä yhdistyksen puheenjohtajaksi. HUJ:n vuosikokous valitsee ensi lauantaina 11. maaliskuuta kaksivuotiskaudeksi uuden puheenjohtajan yhdistykselle.

Työikäni on tulossa täyteen. Minulla on mahdollisuus jäädä normaalille työeläkkeelle vajaan vuoden kuluttua. Journalistiyhdistyksen puheenjohtajan tehtävät ja ay-toiminta eivät ole eläkepuuhaa.

Kiitokset vuosista hienojen ihmisten kanssa!

Olen itse osin vastuussa siitä, että jatkoin puheenjohtajana liian pitkään eikä puheenjohtajaksi ajoissa valittu minua nuorempaa journalistia. Luonnollinen uudistuminen oli liian hidasta. Korona oli viime vuosina syy siihen, etten katsonut voivani yhtäkkiä jättää luottamustehtävää.

Koronan jälkeen on mietittävä uudelleen, mitä HUJ tekee ja ketkä sitä vetävät. On pakko tehdä uusia valintoja.

Jäsenistö pitää journalistiliittoa ja sen toimintaa tärkeänä. Järjestö koostuu jäsenistä ja jäsenyhdistyksistä. Jäsenet ovat viime kädessä vastuussa siitä, että heidän asioitaan hoidetaan ja heitä edustetaan hyvin.

Eräät journalistiliiton yhdistykset ovat olleet samassa tilanteessa kuin HUJ nyt. On ollut pakko tehdä sukupolven vaihdos ja saada uudet jäsenet vetämään yhdistystä. On ehkä mietittävä, mikä yhdistyksen rooli on.

Tulkaa siis Tuusulan Krapihoviin ensi lauantaina.